Светски дан пчела

Ујдињене нације су 20. мај прогласиле за Дан пчела, како би подигле свест о важности ових инсекта за цело човечанство. Са жељом да и ми укажемо на значај овог дана, у издвојеном одељењу у Доњем Дупцу, током више дана организовали смо разноврсне, интерактивне радионице.

Ученици су се упознали са животом пчела и начином њиховог гајења. У школи смо имали приказ праве кошнице са саћем и рамовима, димилице, заштитног одела, као и приказ изгледа праве пчеле. Кроз часове српског језика читали смо песме и приче о овим невероватним инсектима.

На ред су дошле, ученицима омиљене, ликовне активности. Рециклажом старог картона и кутија, папира, користећи разне технике, ученици су направили своју кошницу са пчелама. Истраживачки задатак предствљале су занимљивости о пчелама које су своје место нашле на одељенском плакату као илустације. Сазнали смо, између осталог, и да пчела у једној секунди замахне крилима две стотине пута и да баш због тога овај звук чујемо као „зујање“. Затим смо имитирали познати „пчелињи плес“ којим ове интелигентне животиње комуницирају у својим заједницама.

На часовима слободних активности и природе и друштва указали смо да пчеле помажу у борби против глади у целом свету тако што биљке одржавају у животу, а самим тим и читаву нашу планету. Као помагаче приказали смо лептире и колибрије који допуњују допринос пчела. Говорили смо и о лековитости меда, прополиса и других њихових творевина. Указали смо на  данашњу угроженост ових вредних животиња, као и на начине како то можемо спречити.

Сва узаврела и сва бела

У њој зузори хиљаду пчела

Зузоре, зузоре сложно, живо

Читају неко древно штиво…

Песмом Милована Данојлића „Трешња у цвету“ која на веома једноставан књижевни начин говори о значају пчела још од давнина, завршили смо активности. Указали смо да свакодневно треба да посветимо пажњу, помажемо и одржавамо у животу ове сићушне инсекте од којих зависи живот целе наше планете.

Учитељице:

Драгана Радичевић