Доситејеви дани у нашој школи

Ништавни су они људи који учитељев рад за ситно сматрају.

Доситеј Обрадовић

За све школе веома важан дан је 10. април који се обележава као „Дан сећања на Доситеја Обрадовића“, великог просветитеља и првог српског министра просвете.

Поред тога што је створио праву националну књижевност, засновану на народном језику, као највише начело поставио је и васпитање младих. Не смемо заборавити ни његово залагање за образовање и описмењавање жена. Као велики противник сујеверја и верског фанатизма, сматрао је да искључиво на здравом разуму треба темељити нови поредак и нову културу. Његова најзначајнија дела су: „Живот и прикљученија“, „Писмо љубезном Харалампију“, „Совјети здравога разума“ и „Басне“.

У жељи да ученицима приближимо Доситејев живот и дело, дане од 10. до 15. априла посветили смо причи о његовој биографији, читању басни и мудрих мисли, тумачењу застарелих речи из одабраних одломака његовог дела „Живот и прикљученија“ и изради паноа.

Ученици осмог разреда су приликом обраде лекције: „Застареле и нове речи“, одгонетали значење понуђених архаизама, застарелих речи које су ишчезле из употребе, и на тај начин богатили су свој речник.

Ученици петог и шестог разреда су били највреднији. Након упознавања са подацима из живота Доситеја Обрадовића и тумачења мудрих мисли и поука, приступили су изради паноа. Уз упутства и објашњења предметног наставника и техничку подршку наставнице информатике, овај задатак је успешно реализован.

Сада прочитајте неке од мудрих мисли Доситеја Обрадовића:

• Нема горих људи од оних који се противе просвећењу и образовању народа. Такви, да могу, и Сунце би угасили.
  • Навикавајмо младеж на добро, од тога све зависи.
  • Научи од мудријег, то ти је велика корист. И научи другог, то ти је велика задужбина.
  • Учен и разуман човек свагда се учи, свагда зна да и даље мало зна.
  • Књиге, браћо моја, књиге, а не звона и прапорце.
  • Само је добар човек срећан.

За крај покушајте да одгонетнете значење означених, застарелих речи и на тај начин обогатите свој речник.

Што паметни људи фале, с толком жељом и трудом ишту и сврх свега на свету љубе и почитују, оно мора добро бити. А ко виче на науку? Они који находе своје благополучије у чанку и бокалу.

(Доситеј Обрадовић „Живот и прикљученија“)

фале- ________ сврх-__________ находе-_____________ чанак-_________

ишту- _______ почитују-________ благополучије-____________